Nowatorska operacja na sali hybrydowej / Fundacja Radia ZET
Facebook

Potrzebujesz pomocy

Zadzwoń, wyślij list
albo napisz e-mail.

Chcesz pomóc

Pamiętaj, liczy się
każda złotówka.

Nowatorska operacja na sali hybrydowej

29.05.2017 r.

W sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie po raz kolejny przeprowadzono nowatorski zabieg. Zespół kardiologów inwazyjnych we współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi wszczepił 13-letniej dziewczynce nowoczesny stentgraft. To jeden pierwszych w Europie przypadków wykorzystania u dziecka implantu pokrytego wielowarstwowym materiałem, który zastępuje prawdziwe naczynie i ma możliwość poszerzania się w miarę wzrostu pacjenta. Zabieg udało się wykonać bez otwierania klatki piersiowej pacjentki, przeznaczyniowo.

Melania urodziła się z przerwanym łukiem aorty. Cierpiała na nadciśnienie tętnicze, łatwo się męczyła. Już w 3 trzeciej dobie życia dziewczynce wszczepiono homograf, który miał zastępować ściany wadliwego naczynia krwionośnego i zapewnić przepływ krwi. Niestety, po latach implant uległ zupełnemu zwapnieniu. Aorta, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do dolnej części ciała, w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5-4 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka.

Po dwóch latach poszukiwań ośrodka, który zdecydowałby się operować Melanię, rodzice trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Specjaliści z Prokocimia zaprosili do współpracy kardiologa inwazyjnego z Łodzi – prof. Tomasza Moszurę w Łodzi. Zabieg wykonano pod koniec kwietnia. – Zrosty w klatce piersiowej pozostałe po poprzednich zabiegach i przebyte ciężkie infekcje śródpiersia sprawiały, że ryzyko związane z typowym zabiegiem kardiochirurgicznym było bardzo duże – ocenia prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD. – Jedyną szansą było wykonanie zabiegu przeznaczyniowo z jednoczesnym zabezpieczeniem zespołu kardiochirurgów i możliwością natychmiastowej interwencji w razie komplikacji. Właśnie takie możliwości posiada nasza sala hybrydowa.
Melania dostała cudowny prezent, dzięki wielkiemu sercu lekarzy, zaangażowanych w przygotowanie i realizację zabiegu. – mówi Mariusz Lewandowski, tata Melanii.

Na sali hybrydowej, wyposażonej przez Fundację Radia ZET w najnowocześniejszy sprzęt medyczny przeprowadzono już ponad 600 operacji. Nie tylko kardiochirurgicznych, ale również neurochirurgicznych i ortopedycznych. Wyposażenie sali umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów, które wcześniej musiały być robione etapami, a także m.in. wykonanie różnych śródoperacyjnych badań obrazowych (np. tomografia, angiografia czy RTG).

(źródło: mat. prasowe)