GOPR
fot. Patryk Pudełko/GOPR

GOPR

GOPR-owcy ze Szczyrku otrzymali od Fundacji Radia ZET sprzęt niezbędny do masażu serca w trudnym terenie górskim. Fundacja w całości kupiła go za środki z 1% podatku.

Cała akcja rozpoczęła się od internetowego apelu GOPR, gdy  ratownicy opublikowali film z akcji ratunkowej. Ratownicy uratowali życie turysty zaginionego na Babiej Górze w Beskidach, korzystając z (pożyczonego) urządzenia do masażu serca, umożliwiającego skuteczną reanimację w drodze do szpitala. Jeśli nagranie z akcji obejrzałoby go w internecie co najmniej 100 tys. osób, pozyskany sponsor miał ufundować GOPR-owcom urządzenie. Taki sprzęt kosztuje ponad 50 tys. zł. Niestety okazało się, że rozmowy ze sponsorem nie były wiążące i ratownicy nie mogli liczyć na zakup aparatu, mimo ponad 180 tys. wyświetleń filmu.
Fundacja Radia ZET natychmiast zdecydowała się pomóc i sfinansowała GOPR-owcom zakup potrzebnego sprzętu.
Sprzęt do masażu serca jest niezbędny zwłaszcza podczas transportu w trudnym terenie górskim. Jeśli u ratowanego dojdzie do zatrzymania krążenia, to dzięki temu urządzeniu do kompresji klatki piersiowej, ratowana osoba może być transportowana podczas prowadzonej resuscytacji. Szanse na przeżycie znacznie wzrastają.
Pieniądze na zakup tego sprzętu w całości pochodziły z 1% podatku dla Fundacji Radia ZET.