Ordynator Oddziału Pediatrycznego w czasie badania echokardiograficznego

SP ZOZ w Sanoku

Szpital Specjalistyczny w Sanoku otrzymał od Fundacji Radia ZET nowoczesny echokardiograf, dzięki któremu może szybko diagnozować wady serca u dzieci z rejonu bieszczadzkiego.

Aparat kupiła Fundacja Radia ZET za środki pochodzące z 1% podatku. Już pierwszego dnia pracy aparatu lekarz wykrył poważną wadę serca u nowonarodzonego dziecka. Mały pacjent wymagał natychmiastowej pomocy i został przetransportowany helikopterem do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Od tego czasu wykonano kilkaset badań echokardiograficznych.

Echokardiografia - niezbędna w leczeniu wad serca

Echo serca jest podstawowym badaniem diagnostycznym, dzięki któremu można szybko wykryć wadę serca. Sprzęt, na którym się je wykonuje musi być najwyższej jakości.

Supernowoczesny aparat USG w Oddziale Dziecięcym w Sanoku dał lekarzom możliwość robienia badań echa serca u dzieci– dotychczas niewykonywanych w oddziale. Badania przeprowadzane są u dzieci z podejrzeniem wad serca, bólami w klatce piersiowej, po omdleniach, z nadciśnieniem tętniczym, zawrotami głowy oraz u dzieci z chorobami infekcyjnymi mięśnia sercowego. Najczęściej diagnozowanymi chorobami kardiologicznymi u dzieci były wady serca, w tym:

• ubytki w przegrodach serca (VSD , ASD),

• przetrwały przewód tętniczy Botalla,

• wady zastawkowe serca, w tym dość poważne zwężenie zastawki pnia tętnicy płucnej,

• rzadki przypadek łagodnego guza serca (mięśniak prążkowanokomórkowy – rhabdomyoma)

• przełożenie wielkich pni tętniczych (TGA).

"

W wielu przypadkach możliwość przeprowadzenia badania zadecydowała o zdrowiu, a nawet życiu chorego dziecka "

- mówił ówczesny dyrektor szpitala Pan Adam Siembab.

A to wszystko dzięki 1 procentowi podatku.

Pozostałe artykuły