Zosia

20.12.2022 13:07

Zosia, 4 latka, ma mózgowe porażenie dziecięce, obniżone napięcie mięśniowe i padaczkę.

north,1,article_north
Zosia

Ciąża Pani Doroty przebiegała prawidłowo. Podczas porodu, który trwał bardzo długo doszło do niedotlenienia, które doprowadziło do uszkodzenia prawej półkuli mózgu Zosi.

Kosztowna droga do samodzielności

Dziś dziewczynka ma 4 latka i każdego dnia walczy o swoja sprawność. Typowy dzień Zosi jest wypełniony różnego rodzaju rehabilitacjami. Dziewczynka ćwiczy 8 razy w tygodniu, co miesięcznie kosztuje około  6 000 złotych. Niedawno Zosia zaczęła mówić, choć pozornie nie było na to szans. Systematyczna praca przynosi oczekiwane efekty. Zosia stawia swoje pierwsze kroki i uczy się samodzielnego siedzenia. Szukam cały czas nowych metod leczenia i rehabilitacji, próbuję. Gdyby nie ta ciężka i systematyczna praca córka byłaby dzieckiem leżącym. Ogromnym wsparciem dla mnie są też inne mamy, które mają dzieci z niepełnosprawnościami. Wymieniamy się ze sobą doświadczeniami, mam poczucie, że nie jestem w tej walce sama – mówi mama dziewczynki. 

Życie z dzieckiem z niepełnosprawnością

Poświęcenie się w całości opiece nad dzieckiem wymaga od rodzica wielu wyrzeczeń. Wszystkie moje sprawy zeszły na drugi plan. Wszystko, co robię, robię dla niej. Dużo kosztowało mnie pogodzenie się z chorobą dziecka i ciężko było mi się przełamać do proszenia kogoś o pomoc. Musiałam to sama ze sobą przepracować – dodaje Pani Dorota.

Choroba nie przeszkadza Zosi w byciu pogodną i radosną dziewczynką. Wyróżnia ją bardzo duża wrażliwość na krzywdę innych. Nigdy nie przechodzi obojętnie obok dziecka, które płacze. Córka ma w sobie coś takiego, że przyciąga do siebie ludzi. Zaraża ich swoim uśmiechem i mimo, że nie umie jeszcze mówić to po swojemu potrafi się ze wszystkimi skomunikować – mówi mama Zosi.