|center

Amelia

Amelia, 7 lat ma Zespół Downa i wadę serca.

Rehabilitacja jedyną szansą na sprawność

Dziewczynka dziś ma 7 lat. Nie chodzi, ze względu na koślawość stóp siedzi sama kiedy jest wspomagana przez gorset ortopedyczny. Od roku Amelka ma także postępującą skoliozę. To właśnie zatrzymanie skoliozy jest głównym celem rehabilitacji. Bardzo istotne jest także regularne wzmacnianie mięśni dziecka, które są bardzo wiotkie. Dziewczynka uczęszcza na rehabilitację ruchową oraz terapię logopedyczną minimum 3 razy w tygodniu, co miesięcznie kosztuje ponad 2 tysiące złotych. Bez wielospecjalistycznej rehabilitacji stan dziecka się pogarsza. Rehabilitanci dają nam nadzieję, że w ciągu kilku lat Amelka stanie na nogi. Jest to dla nas motywacja żeby się nie poddawać – mówi Pani Dorota.

Codzienne zmagania z chorobą

Amelia potrzebuje całodobowej opieki. Porozumiewa się głównie niewerbalnie, ponieważ potrafi wypowiadać tylko pojedyncze słowa. Pomimo choroby dziewczynka jest bardzo radosna, a uśmiech nie schodzi jej z twarzy, choć jej rzeczywistość to głównie ciężka praca na rehabilitacjach i wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Córka jest jak niemowlę, zajmuję się nią cały czas, nie można spuścić jej z oka. Czasami bywa ciężko, ale jej uśmiech wynagradza mi wszystko – dodaje mama Amelki.