Amelia

Amelia

Amelka, 9 lat, ma mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe i epilepsje

Amelka to bardzo pogodna i kontaktowa dziewczynka.
Urodziła się przedwcześnie z pępowiną owiniętą trzy razy wokół szyi. Zdiagnozowano u niej mózgowe porażenie czterokończynowe, padaczkę, niedowidzenie oraz szereg problemów neurologicznych.

Amelka jest rehabilitowana od drugiego miesiąca życia. Rehabilitacja jest jedyną szansą na to, żeby dziewczynka zaczęła chodzić przy pomocy chodzika lub ze wsparciem drugiej osoby. Obecnie jest po operacji stawu biodrowego a jej rehabilitacja w warunkach domowych odbywa się 3 razy dziennie od poniedziałku do soboty. Amelia korzysta także z pomocy logopedy i terapeuty SI, co przynosi oczekiwane efekty. Dziewczynka komunikuje się bez problemu, mówi pełnymi zdaniami. Koszt rehabilitacji to ponad 4 000 złotych miesięcznie a rodziców nie stać na jej samodzielne opłacenie.

Amelka często nas pyta, kiedy w końcu zacznie chodzić. Jest to dla nas bardzo trudne, ale robimy wszystko, co w naszej mocy żeby to się spełniło. Amelce zdarzają się momenty płaczu i buntu, ale jest naprawdę silną dziewczynką z ogromną wolą walki o swoje zdrowie – mówi Pani Emilia.

Fundacja Radia Zet wspiera dzieci takie jak Amelka w dążeniu do samodzielnego chodzenia.

Pozostałe artykuły