Amelia

Amelia, 13 lat, ma mózgowe porażenie dziecięce

Amelka to dorastająca nastolatka. Pełna energii i marzeń, jak jej rówieśnicy. Lubi słuchać muzyki, dużo czyta, ma szóstkę z polskiego.
Amelia urodziła się jako wcześniak. Po długim i trudnym pobycie w szpitalu mogła wreszcie wrócić do domu, do swojej starszej siostry. Ze skutkami przedwczesnego porodu zmaga się do dziś, gdyż cierpi namózgowe porażenie dziecięce.  Jest niepełnosprawna ruchowo, głównie z powodu spastyczności mięśni, zwłaszcza w kończynach dolnych. Wraz ze wzrostem dziewczynki przybywa napięć mięśniowych, wymagana jest więc większa ilość godzin rehabilitacji, aby poprawiać jej funkcje motoryczne i zwiększyć szansę na samodzielność.
Sytuacja socjalna rodziny jest bardzo trudna. Mama sama wychowuje dwie córki a niezbędne formy indywidualnej rehabilitacji to koszt ok. 3000 zł miesięcznie.

Córka jest regularnie rehabilitowana. Umożliwi to dalszą poprawę jej rozwoju psychoruchowego, co korzystnie wpłynie na jej adaptację w życiu społecznym oraz prawidłowe funkcjonowanie w późniejszym okresie życia z szansą na jego usamodzielnienie – mówi mama Amelki.

Amelia ma w sobie wiele pogody ducha i nie poddaje się łatwo. Sama zaś mówi: mam marzenia i nie zawaham się ich użyć!

Fundacja Radia Zet pomaga dzieciom takim jak Amelka, spełniać ich marzenia o zdrowiu.