|north

Kacper

Kacper to dziesięcioletni chłopiec cierpiący na cytomegalię wrodzoną, dziecięce porażenie mózgowe, epilepsję, upośledzenie umysłowe, małogłowie i obustronny niedosłuch. Jego jedyną bronią do walki z niepełnosprawnością jest rehabilitacja.

Zarówno ciąża jak i poród odbył się bez problemów. Dopiero po narodzinach i pierwszych wykonanych badaniach okazało się, że Kacper zarażony jest wirusem cytomegalii. Już w pierwszej dobie dziecka zarazek spowodował spustoszenie w jego organizmie - pojawiły się drgawki, małopłytkowość, organy wewnętrzne, takie jak śledziona i wątrobą znacznie się powiększyły. Chłopiec wymagał tlenoterapii, monitorowania funkcji życiowych, pobytu w inkubatorze, rozpoczęto także kilkutygodniowe leczenie, ale niestety nie udało się zwalczyć infekcji.

Dzisiaj Kacper jest uczniem szkoły specjalnej. Niestety nie siedzi i nie chodzi samodzielnie, porusza się na wózku, nie mówi. Mimo problemów ze zdrowiem i braku samodzielności chłopiec nie traci radości życia. Jest wesoły i otwarty na otaczający go świat. Razem ze swoją rodziną walczy z niepełnosprawnością przez połączenie rehabilitacji ruchowej i neurologopedycznej, która niestety jest bardzo kosztowna.

Pozostałe artykuły