Kajetan

Kajetan, 1 roczek, ma malformację żyły Galena i zaburzenia neurologiczne.

Kajetan ma półtora roczku, żyje z  malformacją żyły Galena i zaburzeniami neurologicznymi. Jego mama w 35 tygodniu ciąży na badaniach kontrolnych usłyszała, że coś jest nie tak w główce jej dziecka. Została skierowana na badania prenatalne, które potwierdziły, że Kajtuś ma malformację żyły Galena.

Kajtuś ma 18 miesięcy, a jego rozwój określany jest na poziomie 2-3 miesięcznego niemowlęcia. Chłopiec nie trzyma samodzielnie głowy, nie jest stabilny. Rehabilitacja odbywa się 3-4 razy w tygodniu i jest to koszt ponad 2 000 złotych miesięcznie. Główne cele rehabilitacji Kajtusia skupiają się na niwelowaniu skutków jego choroby: zapobieganiu przykurczom mięśni, wypracowaniu stabilności i symetrii tułowia, samodzielnego trzymania główki. W głowie chłopca jest duża przetoka, przez którą przepływa krew pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ma to bardzo negatywny wpływ na jego serduszko, przez co musi codziennie zażywać leki. Mimo choroby Kajtuś jest bardzo pogodnym dzieckiem, wystarczy coś do niego powiedzieć, a natychmiast się uśmiecha. Wszystko dopasowane jest pod Kajtka i jego rehabilitację, jednak staramy się żyć normalnie. Cieszymy się każdą chwilą spędzoną razem – dodaje mama chłopca, Pani Małgorzata.