Lena

Lena

Lena 9 lat, ma dziecięce porażenie mózgowe, niedowład czterokończynowy, wodogłowie pokrwotoczne, torbiele mózgu, padaczkę lekooporną, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim.

Ciąża Pani Ilony, mamy Leny przebiegała prawidłowo aż do 25 tygodnia. Nagle rozpoczęła się akcja porodowa. Lenka przyszła na świat jako skrajny wcześniak, co wywołało u niej szereg schorzeń z którymi boryka się do dziś. Nie wiedziałam co mnie czeka. Lekarze nie dawali córce żadnych szans na przeżycie, przygotowywali nas na najgorsze – wspomina mama dziewczynki.

Życie z wieloma schorzeniami

Lena obecnie ma 9 lat, jest dzieckiem leżącym, nie siedzi, nie chodzi, nie mówi, porozumiewa się wzrokiem oraz gestami. Wymaga całodobowej opieki. Dziewczynka jest bardzo wrażliwa na dotyk. Nie jest rehabilitowana, nie może być także masowana, ponieważ każda próba kończy się krzykiem, autoagresją, a także wzmożonymi napadami padaczkowymi. Pomimo tego, że rehabilitacja Lenki nie jest możliwa rodzice ponoszą bardzo duże koszty leczenia, które wynosi około 2 000 zł miesięcznie. Dziewczynka potrzebuje na co dzień leków, środków higienicznych takich jak pieluchy. Żywiona jest mlekiem specjalnym, które pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponad to częste wyjazdy do specjalistów i pobyty w szpitalach wraz z zabiegami wiążą się z dużym wkładem finansowym. By Lena mogła siedzieć stabilnie oraz chronić biodra przed kolejnym zwichnięciem potrzebuje specjalnego wózka. Ponadto wymaga zapewnienia sprzętów takich jak ortezy, czy krzesełko toaletowo-prysznicowe.

Córka mimo wszystko jest radosnym dzieckiem. Zawsze będzie moją bohaterką. Nie dawno jej szans na przeżycie, a ona ma taką silną wolę życia, że dla każdego z nas mogła by być przykładem do walki z przeciwnościami – dodaje Pani Ilona.

Pozostałe artykuły