|center

Marysia

Marysia ma 7 lat i cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce, ma wadę serca, padaczkę i problemy z widzeniem.

Marysia pojawiła się na świecie za pomocą cesarskiego cięcia w 33 tygodniu ciąży. Już pierwsze dni życia były dla dziewczynki bardzo trudne, przeszła operację serca, a lekarze poinformowali rodziców, że przed nimi kolejna – operacja zamknięcia przetoki w wątrobie.

Marysia przemieszcza się na kolanach, nie mówi, nie porusza się samodzielnie. Uczęszcza do przedszkola specjalnego, w którym ma zapewnione raz w tygodniu zajęcia z logopedą, rehabilitację ruchową, terapię SI. Przy tak wielu schorzeniach dziewczynka wymaga większej częstotliwości zajęć. Najważniejszym celem do jakiego dąży Marysia to możliwość komunikacji z otoczeniem. W tym bardzo pomagają jej wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.

Rodzice dziewczynki przyznają, że nie jest im łatwo, ponieważ tylko systematyczna, wielospecjalistyczne terapie są szansą na poprawę stanu zdrowia dziecka. Rehabilitacja jest bardzo kosztowna, a rodzinie brakuje na nią funduszy. Mimo to starają się szukać pozytywów w swojej codzienności. My doceniamy wszystko. Jak mi da buziaka, jak się uśmiechnie. To mi daje taką radość, to mnie mobilizuje do dalszej pracy nad jej sprawnością – tłumaczy mama dziewczynki.

Pozostałe artykuły