|north

Nadia

Nadia to dwunastoletnia dziewczynka cierpiąca na mózgowe porażenie dziecięce, wzmożone napięcie mięśniowe, skoliozę i wadę wzroku. Dziecko ma szansę na życie bez asysty, ale jedyną drogą do samodzielności jest systematyczną rehabilitacja.

Nadia urodziła się przedwcześnie w 27 tygodniu ciąży. Niestety tuż po urodzeniu nastąpiły wylewy okołomózgowe, które pozostawiły trwały uraz w jej małej główce. Na początku lekarze twierdzili, że dziecko będzie tylko opóźnione rozwojowo, więc rodzice już w pierwszych miesiącach po narodzinach podjęli decyzję o rozpoczęciu rehabilitacji, która trwa nieprzerwanie do dziś. Dopiero kiedy dziewczynka miała 3 lata zdiagnozowano u niej MPD. Ma za sobą dwa zabiegi oczu eliminujące zeza oraz operację kręgosłupa mającą na celu częściową eliminację spastyki mięśni.

Dwunastolatka jest uczennicą normalnej szkoły, gdzie do pomocy w funkcjonowaniu ma przydzielonego asystenta. Przez swoje zdrowotne problemy skutkujące wieloma godzinami spędzonymi na ćwiczeniach, wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne, czy pobytach w szpitalach, Nadia stała się bardzo zdyscyplinowana i obowiązkowa. Choć jej życie znacznie różni się od codzienności rówieśników, bo zamiast lekcji tańca ma zaplanowaną fizjoterapię, dziewczynka zaraża wszystkich optymizem, jest pomocna i z uśmiechem intensywnie walczy o to, by w przyszłości być jak jej zdrowi koledzy.

Pozostałe artykuły