|north

Szymon

Siedmioletni Szymek cierpi na zespół Downa.

2,5 miesiąca walki o życie

Kiedy Szymon pojawił się na świecie jego stan był bardzo ciężki. Miał niewydolność krążeniowo-oddechową i musiał zostać zaintubowany aż na 7 tygodni. Zdiagnozowano u niego także zapalenie płuc i toksoplazmozę, a z czasem wykryto zrośnięcie przełyku z przetoką tchawiczo-przełykową. Lekarze poinformowali mamę chłopca, że czeka go operacja, a w celu zdiagnozowania konkretnego schorzenia, muszą zostać wykonane badania genetyczne, które potwierdziły, że chłopiec cierpi na zespół Downa. Szymek łącznie w szpitalu spędził 2,5 miesiąca.

Dogonić rówieśników

Dzisiaj chłopiec ma opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, niedoczynność tarczycy, astygmatyzm. Celem rehabilitacji dziecka jest poprawa komunikacji, ponieważ Szymek mówi, ale bardzo niewyraźnie. Nie jest też w pełni sprawny, jeśli chodzi o motorykę rąk. Do tego potrzebna jest systematyczna rehabilitacja. Bardzo bym chciała, żeby Szymek miał chociaż 2 godziny w tygodniu terapii logopedycznej, ale nie mam na to środków - mówi mama chłopca, Pani Kasia. Koszt miesięcznej odpłatnej rehabilitacji to około 1 200 zł, ale do tego należy doliczyć opłaty związane ze specjalistycznymi turnusami logopedycznymi. Jeden turnus kosztuje około 2 800 – 3 000 zł, a kobieta nie jest w stanie samodzielnie ponosić tak ogromnych kosztów. Wierzę, że dogoni rówieśników, choć może nigdy nie dorówna im na 100%. Liczę się, że braki będą, ale będę robić wszystko, żeby były jak najmniejsze – dodaje Pani Kasia. Bez wsparcia Szymek nie będzie miał szansy na lepszy rozwój.