Szymon

Szymon, 3 latka, ma duplikację chromosomu 17q12, wodogłowie, agenezje ciała modzelowatego, chorobę Hirschsprunga

Szymek ma w sobie mnóstwo dziecięcej, beztroskiej radości. To towarzyski, energiczny, wesoły i zawsze uśmiechnięty mały bohater. Najchętniej spędza czas ze swoją starszą siostrą, która jest jego wzorem do naśladowania. Kontakt z siostrą sprawia, że Syn powtarza wiele czynności, które wykonuje siostra, usiłuje dotrzymać jej kroku a my rodzice czekamy z nadzieją na samodzielny, pierwszy krok w wykonaniu Szymonka – dodaje mama chłopca.

Zanim Szymon przyszedł na świat nic nie wskazywało na to, że jego codziennością będzie walka o zdrowie i sprawność. Lawina badań przyniosła diagnozy serii schorzeń: wodogłowie komunikujące, agenezja ciała modzelowatego, choroba Hirschsprunga, które będą towarzyszyć mu do końca życia. W drodze wielokierunkowej diagnostyki wykryto również bardzo rzadką duplikacje chromosomu 17q12.

Szymonek obecnie ma 3 lata a przeszedł w swoim życiu 10 operacji, 16 razy był pod narkozą. W maju obecnego roku po raz kolejny została wyłoniona stomia. Chłopiec nie siedzi samodzielnie, nie chodzi, jednak zaczyna raczkować, podciąga się i wstaje w łóżeczku, pojawiło się także gaworzenie.
Specjalistyczne leczenie w połączeniu ze stałą rehabilitacją sprawia, że Szymek robi postępy. Rehabilitacja odbywa się codziennie w prywatnych gabinetach i ośrodkach, gdzie dziecko korzysta z ogromnej ilości zabiegów, zajęć i innych świadczeń. Rodzice wykonują też z synem wiele ćwiczeń w domu. W przypadku Szymka rehabilitacja naprawdę czyni cuda, jednak jest bardzo kosztowna i pochłania ok. 2 800 złotych miesięcznie. Do tego dochodzą koszty prywatnych wizyty u lekarzy.
Dzięki jego postawie i wielkiej woli życia, cieszymy się z każdego małego sukcesu, małego postępu, uśmiechu i chwili bycia razem. Patrząc na jego determinację i siłę wiem, że w jego wypadku niemożliwe staje się możliwe – mówi mama Szymka.

Fundacja Radia Zet pomaga dzieciom takim jak Szymon, aby mogły nauczyć się samodzielności.