Wiktoria

Wiktoria

Wiktoria, 10 lat, przedwczesne skostnienie szwów czaszkowych (kraniostenoza), artrogrypoza, wada serca, skolioza.

Dziewczynka ma już 10 lat, ale nadal nie chodzi samodzielnie. Owszem, zrobi kilka kroków, ale o kulach albo przy pomocy drugiej osoby. Nad pierwszym samodzielnym krokiem jeszcze pracuje - intensywną rehabilitacją, która pomaga wzmocnić mięśnie i utrzymywać równowagę. Dziewczynka również nie mówi, ale pilnie uczy się komunikacji alternatywnej. Kwestie, która dla zdrowego człowieka są tak oczywiste, że nawet się nad nimi nie zastanawiają, dla Wiktorii są powodem do codziennej walki. Niestety rodzice niedawno usłyszeli, że dziewczynka nie uniknie operacji kręgosłupa. Przygotowują się też do możliwej operacji głowy.

Wiktoria jest pogodna, uśmiechnięta. Lubi przebywać z dziećmi, oglądać bajki i gdy czyta się jej książki. W domu często słucha się radia, bo dziewczynka kocha muzykę, szczególnie szybką i energiczną.

Córka daje mi nadzieję na lepsze jutro, w zasadzie - na każdy kolejny dzień. Jest moją motywacją - mówi pani Anna. Wiem, że kiedyś zwyciężymy w tej walce, w końcu to Wiktoria - dodaje z lekkim uśmiechem. Każdy dzień może być zwycięstwem, gdy masz koło siebie bliskich, którzy kochają, pomagają, akceptują.

Pozostałe artykuły