Magia Świąt, dobra i niesienia pomocy

17.12.2020 12:24

Magia Świąt, dobra i niesienia pomocy działa, nawet w tej zupełnie nowej rzeczywistości!

,1,article
Magia Świąt, dobra i niesienia pomocy

Doświadczyli tego Kayah, Beata Tadla i Andrzej Piaseczny, którzy z okazji świątecznej akcji charytatywnej Fundacji Radia ZET wirtualnie spotkali się z jej Podopiecznymi. Specjalnie dla Słuchaczy Radia ZET dzielą się swoimi refleksjami z tych niezwykłych spotkań.

Opowiadają o emocjach, jakie im towarzyszyły, o wadze empatii, uważności na innych.

Andrzej Piaseczny podkreśla jak poruszyła go historia opowiedziana przez jednego z podopiecznych Fundacji. Nie ukrywa, że słowo walka to idealne określenie dla drogi, w której towarzyszy osobie niepełnosprawnej cała rodzina. Walka o każdy dzień, jeśli nawet nie o przetrwanie, to o kroczki, o małe sukcesiki – tłumaczy.

Taką walkę codziennie toczy tysiące rodzin w całej Polsce. Kiedy my, zdrowi ludzie, możemy cieszyć się życiem spotykając się ze znajomymi, uprawiać sporty, poznawać nowe miejsca, ktoś daje z siebie wszystko na setnej godzinie rehabilitacji. Nawet nie po to, by być w pełni sprawnym, ale by nie było gorzej.

Kayah ze wzruszeniem solidaryzuje się z kobietami, których partnerzy w momencie przyjścia na świat dziecka z niepełnosprawnością, opuszczają rodzinę. Zmagają się z problemem, z brakiem pomocy zewnętrznej, jakiegokolwiek planu systemowego, jeszcze są pozostawione same sobie… – podkreśla.

Ludzie niepełnosprawni i ich najbliżsi często nie mają pretensji o swój los, oni po prostu działają. Andrzej Piaseczny podsumowuje: Nigdy nie można odpuścić. Dla wielu ludzi, których dotyka niepełnosprawność to życiowe motto, dzięki któremu mogą funkcjonować.

Warto być razem. Nie wszystkim los rozdał sprawiedliwie karty i tak naprawdę, kiedy posłuchamy ludzkich historii nasze problemy są znacznie mniejsze, niż myślimy, że są. Zawsze jest ten ktoś, kto potrzebuje więcej – dodaje Kayah.

Każdy pragnie dostać wymarzony prezent, ale dla wielu ludzi tym najlepszym upominkiem byłoby to, czego nie można otrzymać - zdrowie, sprawność, chwila wytchnienia od bólu. Nie zmienimy ich losu. Możemy jednak sprawić że będzie im trochę lżej.

Podaruj serce pod choinkę.

Wystarczy jeden SMS o treści „Serce” pod numer 7245 za 2,46 z VAT. Cały dochód trafi do podopiecznych Fundacji Radia ZET, ciężko chorych dzieci i dorosłych.