Fundacja pomaga walczyć o oddech

06.12.2017 10:50

Fundacja Radia ZET przekazała Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą sprzęt do fizjoterapii dróg oddechowych oraz koncentratory tlenu i sterylizatory. Darowizna o wartości 60 tysięcy zł pozwoli chorym na mukowiscydozę, zarówno dzieciom jak i dorosłym z całej Polski na skuteczniejsze leczenie i rehabilitację, a tym samym na dłuższe i lepszej jakości życie.

Fundacja pomaga walczyć o oddech

fot. PTWM

- Staramy się docierać z pomocą tam, gdzie jest naprawdę potrzebna. Wiemy, że przekazując sprzęt do rehabilitacji chorych na mukowiscydozę realizujemy tę misję – mówi Dyrektor Fundacji Radia ZET Aneta Lejman.

Sprzęt niezbędny w rehabilitacji

W płucach chorych na mukowiscydozę gromadzi się lepki i gęsty śluz, który muszą codziennie, często kilka razy dziennie usuwać, wykonując specjalne zabiegi rehabilitacyjne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Mając urządzenia w  domu, chorzy prowadzą terapię w dowolnym miejscu i czasie, bez udziału fizjoterapeuty. U osób w najcięższym stanie, które cierpią z powodu niewydolności oddechowej, niezbędne jest także stosowanie tlenoterapii. Zdarza się, że nie są w stanie funkcjonować bez stałego dostępu do tlenu. Niestety wielu rodzin nie stać na zakup sprzętu, który przy tak intensywnym używaniu często trzeba wymieniać. Bezpłatne wypożyczenie to niejednokrotnie jedyna szansa na dostęp do urządzeń rehabilitacyjnych. Zakupiony przez Fundację Radia ZET sprzęt pomoże wyposażyć chorych zarówno w przyrządy stosowane w rehabilitacji oddechowej, jak i w sprzęt wykorzystywany w domowym leczeniu tlenem.

- Z ogromną radością i wzruszeniem przyjęłam decyzję o dofinansowaniu naszego projektu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Jest to jedyna w Polsce bezpłatna wypożyczalnia dedykowana chorym na mukowiscydozę, którą prowadzimy nieprzerwanie od 2006 roku. Przekazany przez Fundację Radia Zet sprzęt to bardzo potrzebna i konkretna pomoc w naszej codziennej walce o oddech.- powiedziała Magdalena Czerwińska-Wyraz Wiceprezes Zarządu PTWM.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą to największa i najstarsza organizacja pozarządowa, wspierająca chorych na mukowiscydozę w Polsce. Od 30 lat zabiega o poprawę standardu ich życia m. in. prowadzi nieodpłatną wypożyczalnię sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego i pomocniczego dla swoich podopiecznych. W ramach programu pomocowego do tej pory wsparcie otrzymało ponad 1300 osób.

Co to jest mukowiscydoza

Mukowiscydoza (inaczej zwłóknienie torbielowate z ang. Cystic Fibrosis - CF) dotyka średnio jedno na 4 tysiące dzieci, zarówno chłopców jak i dziewcząt. Organizm chorego produkuje duże ilości niezwykle gęstego, lepkiego śluzu. Wydzielina zatyka płuca i prowadzi do częstych, zagrażających życiu infekcji. Zaburza, a często nawet zatrzymuje pracę jelit, trzustki i wątroby, co w krótkim czasie może doprowadzić do wycieńczenia, a nawet śmierci chorego. Jeszcze 70 lat temu pacjenci z CF rzadko dożywali wieku szkolnego. W Polsce średnia długość życia z mukowiscydozą to zaledwie 24 lata, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej i USA chorzy dożywają nawet 40 lat. Niestety choroba jak dotąd jest nieuleczalna, chociaż dzięki postępowi medycyny stale wydłuża się długość i jakość życia chorych.

Więcej Aktualności

17.12.2020 12:24
19.12.2019 15:51
11.12.2019 09:53
01.08.2019 16:41
26.06.2019 13:58
19.12.2018 12:32