Poszliśmy pomóc wcześniakom - ECCO Walkathon 2013

Z największą radością informujemy, że na tegorocznym ECCO Walkathonie wychodziliście dla Fundacji Radia ZET aż 237 460 PLN! To dzięki Wam wyposażymy Szpital Kliniczny Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie w nowoczesne stanowisko do intensywnej terapii wcześniaków.

Ideę pomocy dzieciom, które przyszły na świat za wcześnie wspierali ambasadorzy Fundacji Radia ZET na ECCO Walkathonie 2013: Monika Olejnik, Rafał Brzozowski, Wojtek Jagielski i Rafał Bryndal.

O akcji

Już po raz dziewiąty w Polsce odbył się ECCO Walkathon - największy spacer charytatywny świata.

14 września na warszawskiej Agrykoli ponad 15 tysięcy osób chodziło by pomóc innym. By wziąć udział w ECCO Walkathonie wystarczyło kupić bilet, w dniu imprezy wymienić go na pakiet startowy i... spacerować.W tym roku uczestnicy pokonali łącznie niemal 120 tysięcy kilometrów i zebrali 518 230 złotych na cele charytatywne. Oprócz Fundacji Radia ZET wsparcie otrzyma również Fundacja TVN "nie jesteś sam", a dotacja dziecięca w całości zostanie przekazana na rzecz warszawskiego ZOO.

Pomagamy najmłodszym - projekt Fundacji Radia ZET

Pani Kamila z mężem czekali na podwójne szczęście – bliźnięta. Niestety okazało się że stan dzieci w łonie matki jest na tyle poważny, że trzeba pomóc im przyjść na świat przed czasem, już w 29 tygodniu ciąży.

- Powiedziano mi, że dzieci załamały się krążeniowo i oddechowo i żebym poszła je zobaczyć, bo mogą nie dożyć do rana. Łzy lały się strumieniami, gdy zobaczyłam te malutkie istotki z tysiącem cewników, drenów i wkłuć w sobie. – mówiła Pani Kamila, mama bliźniąt. - Igor zaczął samodzielnie oddychać dopiero w 60 dniu życia, Dominikę odłączono od respiratora już w 12 dobie życia.

Kiedy rodzi się wcześniak, już w pierwszych chwilach, często w dramatycznych okolicznościach, trzeba ratować jego życie i zdrowie. Dzieci urodzone za wcześnie często wymagają reanimacji, a potem specjalistycznego leczenia, ponieważ ich serca, płuca i inne ważne narządy nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Ciężki stan zdrowia, wady wrodzone i schorzenia wcześniacze nie pozwalają na przewożenie noworodków pomiędzy szpitalami. Dlatego powinny być leczone w miejscu narodzin.

W Oddziale Neonatologii Szpitala Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rodzą się dzieci ważące nawet 700 g, z wadami serca, innymi wadami wrodzonymi, dzieci matek po transplantacji narządu, z ciąż powikłanych – ponad 20% z prawie 1700 porodów to porody przedwczesne, często na granicy przeżycia.

Tymczasem Szpital nie posiada nowoczesnego respiratora umożliwiającego oddychanie niedojrzałych, a często także chorych płuc, a dwa z posiadanych inkubatorów nie nadają się już do użytku.

Dlatego Fundacja Radia ZET za środki pozyskane w ECCO Walkathonie 2013 kupi nowoczesne stanowisko do intensywnej terapii noworodków. Stanowisko będzie wyposażone m.in. w inkubator, który zapewni wcześniakom warunki zbliżone do panujących w łonie matki: automatyczne dopasowanie temperatury, wilgotności i stężenia tlenu oraz respirator nowej generacji, który zapewni terapię oddechową, dostosowaną do możliwości i potrzeb dziecka.

ECCO Walkathon 2013_FRZ_inkubator i respirator - Kopia

Wartość sprzętu wynosi ponad 200 000 zł.

Projekt Fundacji

Szczegóły akcji

Bilet w dniu wydarzenia był wymieniany na pakiet startowy. W skład pakietu wchodziły: nowy, wyjątkowy i funkcjonalny plecak ECCO, woda, jabłko, przewodnik po trasach oraz identyfikator, na którym zaznaczano fundację, na rzecz której chcemy, aby ECCO przekazało „wychodzone” przez nas pieniądze. W pakiecie dziecięcym (do 12 roku życia) wyjątkowe niespodzianki. W tym roku: nowa koszulka ECCO Walkathon oraz mini zestawy klocków LEGO w zależności od wieku małego spacerowicza.

Więcej informacji na Facebooku https://www.facebook.com/eccowalkathonpoland.

Zdjęcia z ECCO Walkathonu 2013