Prezes Fundacji Radia ZET Andrzej Matuszyński przyjmuje dyplom zrąk Dyrektora USD w Krakowie Maciej Kowalczyka i prof. Janusza Skaleskiego Kierownika Kliniki Kardiochirurgii
fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Gala 50-lecia USD w Krakowie Prokocimiu

11 grudnia w Krakowie odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, z którym Fundacja Radia ZET od lat współpracuje.

Szpital w Krakowie Prokocimiu powstał z inicjatywy Polonii amerykańskiej. W 24 oddziałach leczone są  dzieci od noworodków do ukończenia 18 roku życia. Szpital pomaga pacjentom we wszystkich dziecięcych specjalnościach. Placówka ma również pełen zakres możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych. Dziś jest jest największą placówką pediatryczną w południowej Polsce i jednym z najważniejszych na świecie ośrodków leczenia wad serca u dzieci.

Współpraca Fundacji i krakowskiego szpitala

Fundacja Radia ZET współpracuje z USD w Krakowie od 2009 roku. Szczególnie mocno związana jest z z Kliniką Kardiochirurgii. Wszystko zaczęło się od pomocy udzielonej 13-miesięcznej Zuzi. Dziewczynka czekała na przeszczep serca, ale jej stan zdrowia codziennie się pogarszał. Jedyną szansą był zabieg wszczepienia sztucznej komory serca. Należy zaznaczyć, że nikt wcześniej w Polsce nie przeprowadził takiego zabiegu u tak małego dziecka. Nie było procedur. Ani Ministerstwo Zdrowia ani NFZ nie refundowały kosztów takiej operacji. Wówczas z pomocą przyszła Fundacja Radia ZET, która przekazała 130 tys. zł na zakup sztucznej komory. Dzięki temu udało się uratować życie Zuzi, a krakowscy kardiochirurdzy opracowali procedury pozwalające na finansowanie tych zabiegów przez Ministerstwo Zdrowia. Od 2009 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wszczepiono sztuczną komorę serca u czterech pacjentów.

W 2011 roku Fundacja Radia ZET przekazała Szpitalowi 600 tys. zł na zakup nowoczesnego echokardiografu, który trafił na oddział kardiochirurgiczny.

Dzięki naszej współpracy, w 2013 roku w USD powstała pierwsza w Europie, najnowocześniejsza pediatryczna sala hybrydowa. Fundacja wyposażyła ją w sprzęt wartości 5 mln złotych. W sali można przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje ratujące życie najmłodszych pacjentów ze złożonymi wadami serca, a także zabiegi neurochirurgiczne, ortopedyczne i chirurgii ogólnej.

Władze Szpitala w podziękowaniu za dotychczasowe zaangażowanie Fundacji wyróżniły nas okolicznościowym dyplomem.

My również bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę i życzymy wielu sukcesów.

20151211_144016