1,5% podatku – to nic nie kosztuje

Wyobraź sobie, że masz 7 lat. Wzrokiem szukasz swojej ulubionej książeczki i odnajdujesz ją na komodzie. Docierasz do niej na czworakach, wyciągasz po nią rękę, ale nie sięgasz. Próbujesz wstać, podciągnąć się w górę ale nie dajesz rady, masz za słabe ręce a nogi nie chcą cię słuchać. Złościsz się. Chcesz zawołać mamę ale z twojego gardła wypadają tylko niewyraźne dźwięki. To dziwne bo swojej głowie słyszysz: mamo, chodź tutaj! Próbujesz raz jeszcze. Udaje się tylko krzyknąć: Ma! I czujna mama jest już przy Tobie, klęka obok i podaje ci książkę.
Tak może wyglądać chwila z życia dziecka z niepełnosprawnością, które jest zależne od rodzica. Dla którego zdobywanie samodzielności, nauka każdego drobnego gestu, funkcji, umiejętności jest na wagę złota. Najważniejszym sposobem walki o swoje zdrowie, sprawność i samowystarczalność jest intensywna rehabilitacja. Każdy dzień bez rehabilitacji to dzień stracony, a na to nie możemy sobie pozwolić. Więc zaciskamy zęby i walczymy – mówi mama Szymona. Gdy brakuje ćwiczeń i stymulacji, mięśnie zapominają, wszystko się cofa, przychodzi regres. Ćwiczą więc każdego dnia, w różnych ośrodkach, prywatnie, państwowo, w domu – w każdy możliwy sposób. Zazwyczaj potrzebna jest nie tylko rehabilitacja ruchowa i logopedyczna ale także terapia ręki, terapia integracji sensorycznej, nauka komunikacji alternatywnej i wiele, wiele innych. Gdy dołożymy do tego wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne kilka razy w ciągu roku a także wizyty u licznych lekarzy i specjalistów, często rozsianych po całej Polsce, widzimy z jak ogromnymi kosztami muszą się mierzyć rodzice. Miesięczne koszty intensywnej i stałej rehabilitacji oraz wizyt lekarskich, wraz z dojazdami są ogromne. Zazwyczaj nie do udźwignięcia przez zwykłą rodzinę.

Pomogamy

Poznaj historie naszych podopiecznych.

Wojtek

Wojtuś, 8 lat, ma mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe, padaczkę i małogłowie.

Wiktoria

Wiktoria, 10 lat, przedwczesne skostnienie szwów czaszkowych (kraniostenoza), artrogrypoza, wada serca, skolioza.

Marcelina

Marcelina, 6 lat, ma aberrację chromosomu II pary.

Wojtek

Wojtek, 6 lat, ma wrodzone zaburzenia glikolizacji białek – PMM2 – CDG.

Pola

Pola, 6 lat, dystrofia miotoniczna, opóźniony rozwój mowy.

Wiktor

Wiktor, 14 lat, mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny czterokończynowy, wada wzroku.

Piotr

Piotr, 3 latka, małogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, Zespół Klinefeltera (choroba o podłożu genetycznym dotykająca głównie mężczyzn. Najczęściej skutkuje niepłodnością oraz zwiększonym ryzykiem zachorowalności m.in. choroby układu krążenia, osteoporozę i choroby immunologiczne), wrodzona wada serca, padaczka

Julia

Julia, 6 lat, zespół Downa, wada serca, obniżone napięcie mięśniowe.

Hanna

Hania, 6 lat, mózgowe porażenie dziecięce, Zespół Westa, uszkodzony robak móżdżku, skolioza  i zaburzenia rytmu serca.

Szymon

Szymon, 3 latka, ma duplikację chromosomu 17q12, wodogłowie, agenezje ciała modzelowatego, chorobę Hirschsprunga

Szpitale

Udzieliliśmy wsparcia 42 szpitalom w 38 miastach.

Przekazaliśmy prawie 12 milionów na pomoc instytucjonalną.

Ludzie

Udzieliliśmy wsparcia 1 114 dzieciom w 16 województwach.

Przekazaliśmy ponad 11 milionów zł na pomoc indywidualnym podopiecznym.

Twoje 1,5% ma znaczenie.

Dzięki temu możemy dalej pomagać.